Tradicija slovenskih visokogorskih kmetij
"Na Pastirkovem"
Razgledna točka Pastirkovo odkriva osnovno bivanjsko značilnost teh krajev. To so visokogorske samooskrbne kmetije, ki pripovedujejo zgodbe veličine in klenosti solčavskih ljudi. Domačini tu že od nekdaj živijo v sozvočju z naravo, ki jim daje vse potrebno za preživetje, pa tudi danes se največ ukvarjajo s predelavo lesa in volne ter s pripravo živilskih izdelkov.
Ljudje so tu svojo identiteto obdržali tudi skozi zgodbe, pravljice, ki so postale legende, plese, pesmi in glasbo – in pomemben del tradicije Solčavskega so citre, inštrument, katerega prijetne zvoke je na mnogih od teh kmetij mogoče slišati še danes.
Na Solčavskem je 50 aktivnih kmetij v obliki celkov, od tega se jih 18 ukvarja s turizmom, 26 pa z dopolnilnimi dejavnostmi. Tretjina kmetij je ekoloških, ostale gospodarijo sonaravno. Polovica kmetij je nad 1000 m, kmetija Bukovc pa je s 1327 m nadmorske višine najvišje ležeča kmetija v Sloveniji. Tu na višinah osamljenih solčavskih gorskih kmetij sta doma mir in prvinskost odnosa do narave, sočloveka in presežnega.



KAJ VIDETI
• Visokogorske slovenske kmetije, ki jih lahko vidimo z različnih razglednih točk na Solčavski panoramski cesti, katerih gospodarji so: Gradišnik, Matk, Kočnar, Perk, Covnik, Ložekar, Pastirk, Klemenšek, Macesnik, Žibovt, Šumet, Rogar, Ploder, Strevc, Ramšak, Majdač, Potočnik, Bukovnik, Podbrežnik, Štiftar, Ošovnik, Prodnik, Robnik, Osojnek, Ivanjšek, Logar, Plesnik in ostali gospodarji tradicionalnih slovenskih kmetij na Solčavskem.

KAJ POČETI
• Na sprehod po Solčavski panoramski cesti.

KAJ OKUSITI
• Lokalne specialitete turističnih in izletniških kmetij ter planinskih postojank, ki so ob poti.