dih jemajoči razgledi
najvišje ležeče naselje v Sloveniji
Osrednjo identiteto mu daje cerkvica Svetega Duha, ki stoji v središču naselja. Cerkvica predstavlja osrednji del Solčavske panoramske ceste in je izhodišče proti znameniti Potočki zijavki in vrhu Olševe.
Cerkev Svetega Duha
Visoko pod ostenjem Olševe se razteza zaselek Podolševa. Domačini mu pravijo tudi Sveti Duh, po baročni cerkvici Svetega Duha, ki daje zaselku svojstveno podobo, na prav poseben način pa s svojo pravljično veduto zaznamuje tudi Solčavsko panoramsko cesto.
Sedanjo cerkev so postavili konec 19. stoletja, na mesto prejšnje iz 15. stoletja. V cerkvi sta ohranjena gotski kelih in iz tisovega lesa izrezljan relief Svete Trojice, zanimiv še posebej zaradi Svetega Duha, ki je upodobljen kot mladenič z zemeljsko kroglo in ne v podobi goloba. V cerkvi je najstarejši zvon z napisom v starodavni gotski majuskuli.

Potočka zijavka
Potočka zijavka v gori Olševi je prvo arheološko raziskano najdišče iz stare kamene dobe (paleolitika) v Sloveniji. Raziskovalci so v njej odkrili številna okostja jamskih medvedov in drugih ledenodobnih živali. Pred 35.000 leti pa je v Potočki zijavki svoje sledi zapustil tudi pračlovek, imenovan kromanjonec. Tu je bila najdena najstarejša koščena šivanka, prav tako tudi številna orodja, koščene konice, koščene piščali, barvila iz železove rude (okre) in večje število kurišč. Nova dognanja razkrivajo, da je bila Potočka zijalka svetišče kromanjonskih lovcev.
Ob cesti pred Logarsko dolino pa je v Gostišču in muzeju Firšt na ogled tudi stalna razstava o Potočki zijavki. Od Gostišča in muzeja Firšt do znamenitega arheološkega najdišča vodi tematska Medvedova pot. V vasi Solčava, v prostorih župnišča, pa si lahko ogledate tematsko razstavo jam in fosilov “Zgodbe, zapisane v kamnu”.
